Konieczność przygotowania strategii oraz planu ogólnego jest konsekwencją zmian ustawowych, które miały miejsce w 2023 roku. Zgodnie z nimi rolę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumentu programującego rozwój przestrzenny miasta, przejmują strategia rozwoju gminy oraz nowy rodzaj dokumentu – plan ogólny. Czas na przygotowanie obu dokumentów upływa z końcem 2025 roku, ponieważ najpóźniej 31 grudnia 2025 z mocy ustawy przestanie obowiązywać studium.
Jeśli Warszawa nie uchwali strategii rozwoju gminy i planu ogólnego do końca 2025 roku, od 1 stycznia 2026 nie będzie miała dokumentów, które określają i pozwalają prowadzić politykę przestrzenną. Utrudniony będzie rozwój Warszawy. Bez planu ogólnego nie będzie można uchwalać nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (z pewnymi szczególnymi wyjątkami). Nie będzie można również wydać decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na wnioski złożone po tej dacie.
Według nowych planów gminne grunty zostaną podzielone na 13 stref planistycznych, tj. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, komunikacyjna czy usługowa. Co istotne dla przyszłości ogrodów działkowych, będą się one mogły znaleźć w jednej z trzech: strefie mieszkaniowej jednorodzinnej, wielorodzinnej lub strefie zieleni i rekreacji. Przetrwanie ogrodów działkowych zależy teraz od działkowców, ich rodzi, przyjaciół i znajomych, a także mieszkańców pobliskich osiedli. Mogą oni bowiem wnioskować o stworzenie odpowiedniej strefy na gruntach, na których istnieje dany rodzinny ogród działkowy. Wniosek musi zawierać szczegółowe dane geodezyjne. Termin składania wniosków do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, upływa 30.09.2024 r.
Mamy już przygotowany wzór wniosku i ambitny cel, zebrania co najmniej 3000 podpisanych wniosków (raptem 10 na 1 działkę 😊). Każdy następny wniosek działa na naszą korzyść!
ZAPRASZAMY KAŻDEGO DZIAŁKOWCA DO BIURA ZARZĄDU OD NAJBLIŻSZEJ SOBOTY 24 SIERPNIA I W KAŻDĄ NASTĘPNĄ, DO 21 WRZEŚNIA (w godz. 12:00 – 16:00) W CELU PODPISANIA PRZYGOTOWANEGO WNIOSKU.
Wniosek o utrzymanie Ogrodu może złożyć każdy pełnoletni mieszkaniec Warszawy, dlatego przyprowadź ze sobą rodzinę, znajomych, przyjaciół lub przekaż kolegom/koleżankom z pracy!!!
Jeśli ktoś będzie chciał otrzymać wniosek do wydrukowania – prosimy o kontakt mailowy: zarzad@rodzwirkiiwigury.pl (prosimy o podanie w treści numeru działki). W mailu zwrotnym otrzymasz krótką instrukcję wypełnienia pisma.
Jeśli alternatywą ma być nabycie gruntu przez dewelopera i wybudowanie kolejnego blokowiska, to jest to ostatni czas, aby zachować nasz Ogród.